Organizační struktura fakulty
Ústavy Agronomické fakulty
Ústav biologie rostlin
Ústav (211) se zabývá oblastmi studia celistvosti rostlin, které souvisejí s životními funkcemi, růstem a vývojem rostlin. Odborníci využívají široké spektrum metod od genetických, mikroskopických, biochemických a biofyzikálních až po monitoring rostlinných společenstev. Směřují k poznání biologické podstaty rostlin jako funkčního celku až interakce rostlin s prostředím či jinými živými organismy v ekosystému. Ústav spolupracuje s dalšími pracovišti základního i aplikovaného výzkumu, ale také se subjekty z privátní sféry.
Ústav aplikované a krajinné ekologie
Ústav (215) byl založen roku 1990 v reakci na celospolečenskou potřebu komplexního poznání zemědělsky využívané krajiny v intencích udržitelného rozvoje. Členové ústavu garantují bakalářský i magisterský studijní program Agroekologie. Výzkumnými prioritami ústavu je zkoumání krajiny v různých souvislostech, krajinné inženýrství a environmentální bezpečnost. Ústav realizuje široké spektrum experimentální činnosti v terénu i v laboratořích a provozuje vodohospodářsko-pedologickou laboratoř včetně hydraulického okruhu.
Ústav agrosystémů a bioklimatologie
Ústav (217) se zaměřuje na výzkum a výuku v oblasti různých systémů zemědělského hospodaření – integrovaného, precizního a ekologického. Na svých experimentálních plochách vede ústav komplexní dlouhodobé polní pokusy, které zahrnují problematiku agrotechnických opatření, jako jsou zpracování půdy, zakládání porostů a jejich ošetřování, osevní postupy, meziplodiny či regulace zaplevelení. Četné experimenty se zaměřují na výzkum dopadů a adaptačních opatření na změnu klimatu a zvyšující se výskyt meteorologických extrémů.
Ústav pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství
Ústav (219) byl zřízen už v roce 1919. Od roku 2005, po sloučení s Ústavem ochrany rostlin, nese název Ústav pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství. V těchto a souvisejících oblastech realizuje pedagogickou, vědeckou a poradenskou činnost. Garantuje navazující magisterské studijní programy Fytotechnika a Rostlinolékařství i doktorský studijní program Speciální produkce rostlinná. Řeší prestižní výzkumné projekty (Výzkumné centrum, Centrum kompetence) a smluvní zakázky, podílí se také na propagaci studia a aktivitách fakulty.
Ústav agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin
Ústav (221) se v oblasti výživy rostlin specializuje na dusík a síru, mimokořenovou výživu, vliv sucha a na nové materiály pro vývoj hnojiv. Hlavními tématy v oblasti půdoznalství jsou dlouhodobé působení externích vstupů, půdní organická hmota a klasifikace půdy. V oblasti půdní mikrobiologie se odborníci soustřeďují na zpřístupňování živin rostlinám, zvýšení infiltrace a retence vody a funkční diverzitu půdního mikrobiomu. Tématy pracoviště potravinářské mikrobiologie jsou kultury pro produkci potravin a netradiční zdroje potravin.
Ústav výživy zvířat a pícninářství
Ústav (222) se zabývá vzděláváním a výzkumem v řadě oblastí souvisejících s výrobou krmiv, konzervací krmiv, výživou přežvýkavých a nepřežvýkavých zvířat. Speciální oblast výzkumu a vzdělávání se soustřeďuje na zvýšení kvality života člověka. Řeší problematiku trávníkářství a oblast výživy člověka. Výzkumné zázemí představuje Výzkumná pícninářská stanice ve Vatíně, pokusné chovy drůbeže a hlodavců, laboratoře zaměřené na hodnocení obsahu organických živin a experimentální laboratoř pro analýzu biologických vzorků.
Ústav morfologie, fyziologie a genetiky zvířat
Ústav (223) zajišťuje výuku v oblastech morfologie a fyziologie zvířat, buněčné biologie, imunologie, zoohygieny a prevence chorob a genetiky živočichů. Pro výuku má k dispozici například histologickou učebnu, pitevnu, sbírku trvalých anatomických preparátů, osárium a několik laboratoří. Výzkum se zaměřuje na imunitní systém mléčné žlázy skotu, studium osteoblastů, hojení ran, vnitřní prostředí zvířat, expresi genů ve vztahu k užitkovosti, ale také na studium mikrosatelitů a genetické diverzity zvířat či onemocnění končetin skotu.
Ústav zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství
Ústav (224) se věnuje studiu biodiverzity, ekologie a taxonomie vybraných skupin bezobratlých, ochranářské genetice a ekologii savců, jejich impaktu v zemědělství a lesnictví, studiu živočišných škůdců a invazních druhů, dále opylovací činnosti blanokřídlých, výzkumu včelích virů a chovu včel. Činnost v oblasti rybářství a hydrobiologie se zaměřuje na rozhodující okruhy problematiky sladkovodního rybářství (chov ryb, ichtyologie, obhospodařování tekoucích vod) a s nimi související hydrobiologickou problematiku.
Ústav molekulární biologie a radiobiologie
Ústav (225) se věnuje výzkumu a výuce v oblasti molekulární biologie a radiobiologie. Odborníci se zaměřují zejména na studium molekulární podstaty interakce mezi rostlinou a okolním prostředím. Využívají širokou škálu „omických“ přístupů od fenomiky a genomiky přes transkriptomiku, proteomiku, metabolomiku, lipidomiku, interaktomiku a bioinformatiku. Výzkum provádějí v rámci národní i mezinárodní spolupráce. Jejich cílem je napomoci ke zvýšení odolnosti plodin a přispět tak k udržitelnému zemědělství.
Ústav zemědělské, potravinářské a environmentální techniky
Ústav (227) se věnuje technice a jejímu provozu v zemědělství, technologiím odpadového hospodářství, environmentálnímu auditu a managementu, hodnocení technického stavu a bezpečnosti strojů a zařízení, prevenci rizik, oceňování, provozování staveb a technologických zařízení pro zemědělství a průmysl, obnovitelné energetice a SMART technologiím. Bez zemědělství a potravinářství by se lidstvo nenakrmilo, bez technologií by nezaselo, nepohnojilo ani nesklidilo. Díky nim je také možné udělat i z odpadu zdroj.
Ústav techniky a automobilové dopravy
Činnost ústavu (228) se profiluje do 4 základních směrů. Prvním z nich je oblast vozidel a zemědělských strojů. Technické zázemí pro ni tvoří válcový dynamometr, zařízení pro zkoušky agregace strojů a také motorová zkušebna. Dalším směrem je materiálové inženýrství, kde se odborníci věnují výzkumu například pomocí mechanických nebo degradačních zkoušek. Dále se zabývají také oblastí tribologie a výzkumem v oblasti inovativních technologií jako jsou bezpilotní prostředky pro precizní zemědělství nebo aditivní technologie.
Ústav technologie potravin
Ústav (234) zajišťuje vzdělávání studentů v programech Chemie a technologie potravin, Potravinářství a výživa člověka a několika dalších. Odborníci mají k dispozici poloprovozní laboratoře, které poskytují zázemí pro technologie zpracování masa, mléka, cereálií, výrobu cukrovinek a dostupný je také minipivovar a mikrosladovna. Ústav má přístrojové vybavení pro analýzu potravin rostlinného i živočišného původu. Výzkum se zaměřuje na moderní trendy a pokročilé technologie výroby a analýzy potravin, včetně konzervace a technologie balení.
Ústav chovu a šlechtění zvířat
Ústav (235) zajišťuje výuku především profilových chovatelsky zaměřených předmětů v bakalářském a magisterském studijním programu Zootechnika a doktorském studijním programu Obecná a speciální zootechnika. Akademičtí a výzkumní pracovníci se v rámci výzkumné činnosti podílejí na rozvoji vědeckého poznání v oblasti reprodukce zvířat, v hodnocení a kvalitě užitkových vlastností a exteriéru hospodářsky významných druhů zvířat a v optimalizaci chovného prostředí s cílem zvýšit úroveň welfare chovaných zvířat.
Ústav chemie a biochemie
Ústav (239) čítá přes 150 pracovníků, kteří bádají na více než 800 m² laboratoří s přístrojovým vybavením na světové úrovni. Je součástí institutu CEITEC, významného evropského střediska vědy a vzdělanosti se špičkovým zázemím a podmínkami pro nejlepší vědecké pracovníky v Brně. V pěti výzkumných skupinách rozdělených na sedmnáct laboratoří se ústav zaměřuje na klíčové oblasti, jako jsou bioanalytická chemie, řasové a rostlinné biotechnologie a v neposlední řadě experimentální mikrobiální a živočišná biochemie a biologie.
CEITEC MENDELU
CEITEC MENDELU (271) je jedním z 6 partnerů Středoevropského technologického institutu. Výzkum je zařazený do programu Genomika a proteomika rostlinných systémů. Odborníci se zaměřují na základní výzkum v oblasti živých a neživých věd se snahou o budoucí transfer znalostí a technologií do aplikační sféry. Zajímají je odpovědi rostlin na abiotické a biotické stresy a možnosti jejich ochrany s použitím nových technologií a materiálů. Věnují se také výzkumu úlohy rostlinných hormonů v regulaci ustavení architektury rostliny.