Ohlédnutí za rokem 2022 na Agronomické fakultě

28. 12. 2022

Spolu s tím, jak se rok 2022 nachýlil ke svému konci, přinášíme souhrn toho nejzásadnějšího a nejzajímavějšího, co se v uplynulém roce na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně událo.

Fakulta dvakrát volila nového děkana
V únoru se stal děkanem Agronomické fakulty Jan Mareš, který po osmi letech vystřídal ve funkci Pavla Ryanta. Už v březnu byl ale profesor Mareš zvolen rektorem Mendelovy univerzity v Brně. Fakultu proto čekaly volby nové, ve kterých uspěl Leoš Pavlata. Funkce se nový děkan ujal 1. května.

Studenti a zaměstnanci fakulty se zapojili do pomoci ukrajinským uprchlíkům
Fakulta se zapojila do pomoci lidem postiženým válkou na Ukrajině. Šlo například o hmotnou pomoc v podobě hygienických balíčků, vybavení kolejí, na kterých byli uprchlíci ubytovaní, nebo peněžní příspěvky na stravování Ukrajinců. V rámci příjímacího řízení bylo na Agronomické fakultě vypsáno mimořádné kolo pro ukrajinské uchazeče o studium.

Titul královna Majálesu získala studentka zootechniky
Králem i královnou Majálesu se letos stali studenti MENDELU. Titul královny si odnesla Johana Fabíková, která na Agronomické fakultě studovala zootechniku. Králem se stal Pavel Závodný z Lesnické a dřevařské fakulty.

Polní dny se po covidové odmlce opět uskutečnily v tradiční podobě
Ve standardním režimu se letos uskutečnily všechny polní dny, které pořádá Agronomická fakulta. V květnu organizátoři připravili MendelGrass na výzkumné pícninářské stanici ve Vatíně u Žďáru nad Sázavou. V červnu se pak uskutečnila akce MendelAgro na Polní pokusné stanici v Žabčicích. Na stejném místě se v září konal i polní den MendelSun.

V červnu fakulta spustila nový web
Po téměř dekádě dostala MENDELU a její fakulty nové weby. Ty reagují na potřeby současnosti a propojení se sociálními sítěmi, telefony nebo tablety.

Léto patřilo oslavám 200. výročí narození G. J. Mendela
Téměř 400 odborníků a vědeckých kapacit z celého světa přijelo v červenci do Brna na velkou mezinárodní genetickou konferenci Mendel Genetics Conference 2022, která byla vyvrcholením oslav dvoustého výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Mezi vystupujícími byla i zástupkyně Agronomické fakulty Milada Šťastná.

Fakulta představila nový časopis af.magazín
V září vyšlo první číslo nového časopisu Agronomické fakulty s názvem af.magazín. Časopis je zaměřený na uchazeče, studenty, zaměstnance i absolventy fakulty. Vycházet bude dvakrát ročně, příští číslo se chystá na jaro 2023.

Cenu rektora získali dva zástupci Agronomické fakulty
Sedm akademiků a studentů obdrželo v září Cenu rektora MENDELU za mimořádné výsledky své práce. Za Agronomickou fakultu získal prestižní ocenění František Bauer, významná osobnost v oblasti agregace zemědělských strojů, a studentka doktorského studia oboru Bio-omics Markéta Luklová.

Po třech letech se na fakultě znovu konaly zlaté promoce
V září se konaly také zlaté promoce absolventů Agronomické fakulty z roku 1972. V aule MENDELU se sešli bývalí studenti zootechnického oboru a jeho specializací. Naposledy se zlaté promoce uskutečnily v roce 2019, poté fakulta událost nepořádala z důvodu covidových opatření.

Mezinárodní konference MendelNet se vrátila k prezenční formě
Po dvouleté odmlce spojené s covidovými opatřeními se v listopadu na Agronomické fakultě znovu uskutečnila v prezenčním režimu mezinárodní konference Ph.D. studentů – MendelNet. Na letošní 29. ročník se zaregistrovalo přes 90 účastníků z několika českých i zahraničních univerzit, ze kterých odborné komise vybraly 10 absolutních vítězů.

Vědci představili řadu zajímavých výzkumů
Namátkou vybíráme několik článků věnovaných vědě na Agronomické fakultě. Vědci jako první zkombinovali nanočástice a rybí olej v hojivých náplastech. Vědci vyvíjí jedlé obaly na potraviny, snížit chtějí množství plastového odpadu. Nová metoda by mohla snáze detekovat anabolika ve vepřovém mase. Vědci pomáhají farmářům v Zambii zvládat období sucha. Fermentace dělá z hrachu superpotravinu. Česko-slovenský projekt pomůže pěstitelům zeleniny zavčas odhalit škůdce. Řasy s umělou inteligencí by do budoucna mohly čistit odpadní vodu. Laktobacily mohou usnadnit kompostování gastroodpadu. Vědci konstruují chytré popelnice na míru. S obnovou půdy po požárech mohou pomoci rostliny.

Zajímá vás více?
Další články najdete v archivu aktualit.

Více aktualit

Všechny aktuality