Noc vědců letos on-line

24. 11. 2020
  Noc vědců proběhla 27.11.2020 a vy si ji u našich videí můžete užít i teď 

Letos proběhl celý program online. Těšit jste se mohli na videa, kde naši vědci ukázali, jaké používají při své práci roboty a další technické vymoženosti. Výhodou online Noci vědců je, že vám nic neuteče – můžete se na záběry podívat klidně několikrát a nikdo vám nebude stát ve výhledu, je to soukromá show jen pro vás.

 AF MENDELU pro vás připravila 4 témata:

Využití 3D scanu a tisku v automobilovém průmyslu

Některé části auta je možné jednoduše naskenovat a potom vytisknout – vítejte v budoucnosti! Před každým 3D tiskem je nutné mít připravený model, který je možné buď nakreslit v digitální podobě, anebo reálný objekt naskenovat pomocí 3D skeneru. V praxi to znamená, že při vývoji třeba závodního speciálu se naskenuje součást určená k úpravě – takto vzniklý model se doladí podle požadovaných specifikací a připraví se pro 3D tisk. Po dokončení tisku se v některých případech musí udělat povrchové úpravy, aby funkčnost byla co nejvyšší. Na závěr se výtisk montuje a testuje.

Přehrát video: ZDE

 

Šetrné obhospodařování půdy pomocí dronů

Cílem současného trendu v zemědělství je využití nových technologií k zajištění produkce kvalitních potravin a omezení negativních dopadů na životní prostředí. Zároveň je snahou zvýšit efektivnost hnojiv či pesticidů tak, aby se omezilo jejich nadměrné využívání. Jednou z těchto technologií je také použití dronů, které pomáhají zemědělcům rychle a přesně mapovat terén, monitorovat půdu, sledovat vývoj rostlin nebo napadení škodlivými organismy. Díky výsledkům lze pak aplikovat přípravky pouze v potřebném množství pro každou rostlinu zvlášť, v závislosti na jejím stavu. Cílené použití tak významně omezuje celkové množství aplikovaných látek, a tím zmirňuje zátěž životního prostředí a snižuje finanční náklady. Ačkoli jsou tyto postupy nejčastěji využívány u větších zemědělských podniků, snažíme se je zavádět i do menších zemědělských podniků.

Přehrát video: ZDE

 

Sandbox – přírodní jevy na dosah ruky

Sandbox je simulátor chování krajiny při různých přírodních procesech, které v ní mohou nastat. Z pohodlí budovy tak můžete sledovat třeba, jak vzduchem proudí vítr nebo jak to vypadá při výbuchu sopky. Po výbuchu odtéká láva po svahu do údolí, a na Sand boxu je také možné lávě naplánovat, kudy má téct.

Přístroj slouží pro doplnění výuky praktickými ukázkami, jak fungují přírodní zákonitosti v krajině, např. koloběh vody, obtékání překážek větrem či modelování vrstevnic při přetváření terénu.

Přehrát video: ZDE

 

Nanorobot – potenciální budoucnost v léčbě nádorových onemocnění

Robot, který je tisíckrát menší než šířka lidského vlasu? Nanorobotika už dávno není záležitostí jen sci-fi filmů nebo knížek. Jedná se o mladé vědecké odvětví, ve kterém se přichází na spoustu objevů. Také vědci zkoumají využití nanorobotů a to pro přenos molekul, které jsou atraktivní v léčbě nádorových onemocnění. Na videu uvidíte barevně označené nanoroboty, jak se velmi rychle dostávají do buňky nádoru prostaty. Takováto moderní léčba by mohla rychle cílit přímo na nádorové buňky, a tím ušetřit buňky zdravé. Tím by se také zlepšila efektivita a snížily vedlejší účinky terapie nádorových onemocnění.

Přehrát video: ZDE

 

Více informací: ZDE

 

 

Více aktualit

Všechny aktuality