Fakulta truchlí nad ztrátou Vojty Adama

22. 5. 2024

Po krátké těžké nemoci včera zemřel prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D. Smutnou zprávu o skonu emeritního prorektora MENDELU, vedoucího Ústavu chemie a biochemie a významného vědce přijal děkan Agronomické fakulty s hlubokým zármutkem.

„Úmrtí profesora Adama je především šok, obrovská lidská tragédie a ztráta, která musí zasáhnout každého, kdo ho znal. Myslíme zejména na rodinu, ale i obrovskou řadu zarmoucených přátel a kolegů. Nečekaně odešla výrazná osobnost plná nápadů, vizionář a inovátor, motivátor spolupráce, budovatel týmů, extrémně pracovitý a výkonný člověk budící emoce. Člověk s nezaměnitelným úsměvem a silným hlasem v každé situaci. Jeho život byl nečekaně krátký, ale zůstává po něm výrazná stopa. Čest jeho památce,“ uvedl děkan Agronomické fakulty Leoš Pavlata.

Vojtěch Adam se narodil 2. května 1982 v Brně. Titul magistr získal v oboru Analytická chemie, pro postgraduální studium si vybral obor Buněčná a molekulární biologie, vše na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Od roku 2007 pracoval na MENDELU. V roce 2012 se habilitoval a v roce 2015 byl jmenován profesorem v oboru Zemědělská chemie. V letech 2014 – 2022 působil ve vedení univerzity jako prorektor pro tvůrčí činnost. Vedl Ústav chemie a biochemie na Agronomické fakultě, kde pracoval od roku 2009.

Památku uctí Agronomická fakulta zítra na slavnostním ceremoniálu předávání ocenění zaměstnancům a studentům, které se uskuteční v aule MENDELU od 11 hodin. V předsálí bude od 10 hodin připraveno pietní místo s kondolenční knihou.