Doktorandi se opět setkají na konferenci MendelNet, budou prezentovat své výzkumy

29. 10. 2024

Setkat se s dalšími mladými výzkumníky a prezentovat své výsledky před odbornou komisí budou moct studenti doktorských programů na mezinárodní konferenci MendelNet. Ta se bude konat 6. listopadu na Agronomické fakultě. Letos budou účastníci z českých i zahraničních univerzit soutěžit o nejlepší výzkum v šesti kategoriích. Jednou z nich je i Agroecology and Wildlife Research, ve které loni zvítězil student Dominik Stočes. Odborníky zaujal svým výzkumem o vlivu lesního hospodářství na střevlíkovité brouky.

Vztah k přírodě i k broukům má Dominik Stočes od mala. K robustnějšímu výzkumu se ale dostal až na Agronomické fakultě. Už od bakaláře se věnuje přirozeným i umělým zásahům člověka do lesních habitatů. Například kácení totiž ovlivňuje i drobné obyvatele lesů. „Na habitaty jsou vztaženi různí živočichové, mezi které patří i střevlíkovití. Ti jsou skvělí bioindikátoři prostředí, a umožňují lépe popsat vztahy koloběhu živin. Zásah způsobí otevření lesa, a druhy, které vyžadují zástin pod porostem, se rozmístí do okolí, a následuje nálet generalistů,“ vysvětluje, proč jsou původní druhy vytlačovány obecně rozšířenými.

Výzkum prováděl Stočes v okolí národního parku Podyjí. Jedním z výsledků výzkumu bylo i to, že střevlíkovité brouky zásahy do lesních porostů stresují. „Stres jsme sledovali na souměrných částech orgánů těl. Všimli jsme si asymetrie na prvním anténovém článku, a tento nepoměr je právě vyvolán stresem,“ popisuje, jak na kácení lesních porostů reagovaly druhy žijící ve stinných porostech. Mezi ně patří hlavně velcí střevlíci, třeba střevlík fialový, střevlík zrnitý nebo střevlík Ullrichův. Kvůli kácení se tak právě tito brouci stávají místně vzácnějšími.

Za výzkum student získal první místo v kategorii Agroecology and Wildlife Research na loňské konferenci MendelNet. Prezentace výsledků před odborníky mu navíc pomohla i zapracovat na slabinách. „Konference mi umožnila v rámci konzultace s odborníky rozšířit náhled na to, co dělám. Teď se to snažím dělat lépe, a v prosinci na to navážu. Budu prezentovat své výsledky lesním hospodářům z Moravského Krumlova,“ dodává. Výzkum totiž podle něj může do budoucna pomoci lépe nastavit hospodářské plány.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Dominik Stočes, xstoces@mendelu.cz, Ústav zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství, AF MENDELU

Foto: Dominik Stočes

Více aktualit

Všechny aktuality