Vědci na AF MENDELU hledají způsob, jak ekologicky chránit brambory před houbami a bakteriemi

29. 4. 2021
Výzkumníci zkouší vyvinout ekologicky šetrný postřik na brambory, který se bude skládat pouze z přírodních látek, jakými jsou rostlinné silice a výluhy

 

Tyto přírodní pesticidy by měly pěstitelům pomoci v boji proti houbovým a bakteriálním onemocněním stejně efektivně jako běžně používané chemické přípravky. „Momentálně děláme kmínovou silici a heřmánek. Pomocí destilace vodní parou získáváme ty silice, které se pak používají na brambory,“ říká Ing. Helena Pluháčková, Ph.D. na Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství AF MENDELU.

Botanické pesticidy mají při ochraně rostlin podle expertů velkou budoucnost. V Česku jsou zatím známé jen málo a využívají je jen někteří ekofarmáři. Snahou všech vyspělých zemí je ale snižovat zátěž životního prostředí, tedy co nejvíce omezit chemii v zemědělství.

 „Na konci celého procesu by měl být k dispozici postřik, který bude potom využitelný v široké zemědělské praxi,“ uvádí prof. Ing. Radovan Pokorný, Ph.D., vedoucí Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství AF MENDELU.

Na vývoj nového postřiku mají vědci vyčleněné následující čtyři roky.

 

Celý článek s audio reportáží Českého rozhlasu naleznete ZDE

Kontakt pro bližší informace: prof. Ing. Radovan Pokorný, Ph.D., vedoucí Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství (AF), tel: +420 545 133 045, mail: radovan.pokorny@mendelu.cz

Více aktualit

Všechny aktuality