V kampusu MENDELU přibude další zelená střecha

8. 8. 2024

V areálu Mendelovy univerzity v Brně přibude v rámci rekonstrukce nová zelená střecha – a to na části budovy C, kde sídlí Agronomická fakulta. Přípravy začaly v letních měsících. Jde o další prvek, který univerzita realizuje v rámci dlouhodobě plánovaného udržitelnějšího kampusu. Zelená střecha je nejen estetickým, ale i funkčním prvkem. Produkuje kyslík, absorbuje škodliviny z ovzduší, zachycuje dešťovou vodu a pomáhá s udržováním stabilního klimatu uvnitř budovy.

Rovná střecha nad přízemní částí budovy C byla už za hranou své životnosti, univerzita se proto rozhodla nutné rekonstrukce využít k instalaci zelené střechy. „Jedná se o moderní, elegantní a udržitelné řešení. Právě ta se snažíme hledat v situacích, kdy jsou opravy v areálu nezbytné. Zelené střechy mimo jiné také snižují náklady na energie v budovách – v zimě zabraňují únikům tepla a není potřeba tolik topit, v létě omezují přehřívání interiérů a mnohdy pak není nutné pouštět klimatizaci. Tím zelené střechy pomáhají snižovat množství emisí skleníkových plynů,“ popsal Tomáš Fila, který má rekonstrukce v kampusu na starosti. V kampusu je už nyní možné najít zelenou střechu na pavilonu M a zelené stěny na budově Q.

Při dobře provedené realizaci rostlinné vrstvy a výběru vhodných rostlin střecha funguje prakticky bezúdržbově. „Poskytuje ochranu proti vlivům počasí, jako jsou sluneční záření, větrné poryvy a výkyvy teplot. Tím se snižuje opotřebení a klesá potřeba oprav a údržby střechy, což dlouhodobě snižuje náklady a zvyšuje trvanlivost staveb. Navíc se déšť, který dopadne na zelenou plochu střechy, na ní zachytí a pozvolna se pak v teplých dnech odpařuje do okolí, čímž ho ochlazuje,“ přiblížil Fila.

Realizace zelené střechy je z převážné části hrazená z Operačního programu životního prostředí 2021 až 2027, číslo výzvy 05_22_019, číslo projektu: CZ.05.01.03/04/22_019/0000596, zbytek financuje univerzita ze svého rozpočtu. V budoucích plánech k větší udržitelnosti univerzitního kampusu je další zelená střecha na aktuálně rekonstruované budově D, fotovoltaika nebo řešení záchytu a hospodaření s dešťovou vodou.