Rybáři v Brně odloví tříkilometrový úsek Svratky

24. 3. 2022
Rybáři o víkendu odloví kompletní společenstvo ryb z tříkilometrového úseku řeky Svratky v Brně. Do řeky se ponoří v úseku ulice Uhelná až Riviéra. Odlov je naplánovaný v návaznosti na výstavbu svratecké náplavky. Předtím, než se do řeky ponoří bagry a rypadla, je potřeba ryby odlovit, jinak by mohly uhynout.

„Víkendový odlov je výjimečný zejména svým rozsahem, kdy je potřeba odlovit kompletní rybí společenstvo z téměř tři kilometry dlouhého úseku řeky. Odlov tohoto rozsahu nebyl v poslední době proveden,“ uvedl Jan Grmela z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství (AF) MENDELU.

Ryby bude lovit dvacetičlenná skupina rybářů. „Očekáváme výskyt hlavně reofilních druhů, tedy ryb, které preferují pobyt v proudu řek. Jde například o parmy obecné, ostroretky stěhovavé, jelce tlouště a další druhy. Hlavním cílem je odlovit ryby, aby nedošlo v průběhu stavby k havarijnímu úhynu a současně odlovit generační ryby před výtěrem tak, aby v době stavebních prací nebyl v řece letošní potěr,“ řekl Grmela. Odlovené ryby budou vysazeny do úseku níže po proudu, který je oddělen migrační bariérou.

Odlov začne v sobotu v 9 hodin nad železničním mostem na Štýřickém nábřeží (49.1830300N, 16.6068050E). Rybáři pak budou postupovat proti proudu řeky směrem ke koupališti Riviéra. „Za sobotu bychom rádi odlovili polovinu úseku po ulici Rybářská. V neděli plánujeme dokončení odlovu,“ dodal Grmela.

Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky začátkem letošního roku. Cílem je ochránit město před stoletou vodou. Pro Brňany bude mít stavba, která by měla skončit příští rok na podzim, přínos v tom, že umožní zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci. Vzniknou totiž nová nábřeží. Řeka je nyní spoutaná v betonovém korytě. Nové koryto bude mnohem přírodnější a přirozenější. Úsek, který stavbaři upraví, je delší než tři kilometry. Novou podobu navrhl tým již zesnulého věhlasného brněnského architekta Ivana Rullera, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži. Úpravy vyjdou na více než 1 miliardu korun.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Jan Grmela, Ph.D., Ústav zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství (AF) MENDELU, 723 215 465, jan.grmela@mendelu.cz

 

UPDATE 28. 3. 2022
Z tříkilometrového úseku řeky Svratky v Brně odlovili rybáři nakonec více než tunu ryb. Víkendová akce byla výjimečná zejména svým rozsahem. V řece podle očekávání byly především reofilní druhy, tedy ryby, které preferují pobyt v proudu, například parmy, ostroretky či tloušti. Ale objevili se i candáti, okouni, plotice či cejn a doprovodné druhy jako hrouzek. „Snažili jsme se odlovit všechno, někde ale byla hloubka, nemohli jsme do ní jít, nějaké kusy nám tedy zřejmě unikly,“ uvedl Jan Grmela. Odlovené ryby vysadili rybáři do úseku níže po proudu, který je oddělen migrační bariérou.

Kromě ryb byl v řece nespočet dopravních značek, pneumatik, spousta jízdních kol, nákupní vozíky a mobilní telefony. „Ta řeka v tomto ohledu vypadá žalostně. Je to de facto černá skládka,“ dodal Grmela.

Více aktualit

Všechny aktuality