Noc vědců na AF MENDELU poodhalí tajemství rostlinné i živočišné říše

2. 10. 2023

Nahlédnout do tajů života rostlin a zvířat nebo prozkoumat zpracování odpadů či výrobu potravin budou mít příležitost návštěvníci letošní Noci vědců na Agronomické fakultě MENDELU. Tradiční popularizační akce se uskuteční v pátek 6. října od 18 hodin. V kampusu MENDELU připravili odborníci téměř dvacet stanovišť, jejich společným tématem je tajemství. Letos poprvé bude součástí programu také speciální hra pro studenty středních škol.

Program Agronomické fakulty je rozprostřený do několika budov napříč kampusem.

V budově A prozkoumají návštěvníci tajemství života hmyzu i rostlin. Dozví se například, jak spolu komunikují zástupci hmyzí říše nebo čím pijí rostliny. Na stanovišti věnovaném tajemství zvířat si pak budou moct prohlédnout vývoj kuřátka ve vejci.

V budově C se odehraje vědecká show zaměřená na tajemství elektřiny a magnetismu. Chybět nebudou experimenty s použitím Van de Graaffova generátoru, Wimshurstovy indukční elektriny a dalších pomůcek. Návštěvníci poodhalí také tajemství rostlinných struktur, využití fotonů a podívají se i pod povrch půdy. Zájemci pak mohou prozkoumat i rozdíly mezi kvalitním a nekvalitním krmivem nebo zjistit, jak vypadá speciální dieta pro psy celiaky či cukrovkáře.

V budově M mohou návštěvníci ochutnat potraviny s rozdílnými recepturami, které vyvíjí v rámci závěrečných prací studenti Agronomické fakulty. Připravená bude také prohlídka osária s tisíci zvířecími kostmi nebo ukázka chovu sladkovodních ryb. V prostorách před střešními skleníky se zájemci dozví, jak se dá pomocí rostlin předpovídat počasí nebo jaké netradiční zbarvení může mít pšenice.

V budově Q se vědci zaměří na tajemství zpracování odpadů – chybět nebude ani téma, se kterým letos univerzita soutěží v Českém vševědovi. Mimo to mohou zájemci proniknout například do tajů invazních rostlin.

Před budovou R budou už tradičně začínat projížďky traktorem po areálu univerzity.

Návštěvníci z řad středoškoláků si mohou navíc zahrát speciální online hru Noc vědců na MENDELU. Po rozluštění kvízu čeká úspěšné řešitele odměna v podobě vstupenky na party na střeše.

Podrobný program najdou zájemci na webu Noci vědců na MENDELU.