Noc vědců na AF přiblíží vývoj rostlin, zvířat i proměnu krajiny v čase

23. 9. 2021
Na Mendelově univerzitě v Brně se letos díky výrazně lepší epidemiologické situaci uskuteční Noc vědců offline. Program odstartuje 24. září 2021 v 18 hodin v univerzitním kampusu. Agronomická fakulta pro návštěvníky připravila přes dvě desítky stanovišť. Společným tématem je pro tento rok čas ve všech jeho podobách.

Vědci letošní téma pojali různými způsoby. Návštěvníci se tak na MENDELU dozví například to, jak vypadá vývoj rostlin, hmyzu, kuřete ve vejci ale i celého lesa. „Naši vědci se budou věnovat také vodě, krajině nebo výživě zvířat a jejich změnám v čase. Návštěvníci zjistí třeba i to, jak správně nakládat s odpady, nebo jak se staví krov, a to v průřezu od středověku až po současnost,“ vyjmenovává vedoucí Komunikace a marketingu Mendelovy univerzity v Brně Jiřina Studenková.

Agronomická fakulta připravila více než dvacet stanovišť.

budově A si zájemci mohou prohlédnout například jedny z nejrozsáhlejších vysokoškolských zoologických sbírek v Česku. Nedílnou součástí MENDELU jsou už od jejího založení v roce 1919 a postupně prochází rekonstrukcí. Že čas hraje roli i při reprodukci si pak návštěvníci mohou ověřit na stanovišti, které je věnováno závodu spermií s časem.

Před budovou C se děti i dospělí mohou seznámit s možnostmi chytré pastvy. Chybět nebudou ovečky a ukázky s ovčáckým psem. Přímo v budově C se pak zájemci dozví, jak se měnila výživa zvířat v čase nebo jaký vliv má potrava na kvalitu vlny. Připravena jsou také stanoviště, kde vědci odpoví na otázky, zda může rostlina vrátit čas a omládnout nebo zda rostlina pozná, kolik je hodin?

budově D si návštěvníci mohou vyzkoušet práci s 3D tiskárnou a mikroskopem, čeká je také řada chemických pokusů a ukázky nejnovějších technologií v oblasti chemie a biochemie.

budově M zájemci zjistí, jakou roli hraje čas při produkci, zpracování a skladování potravin. Připraveny jsou ochutnávky výrobků z poloprovozů AF a ochutnávky rybích produktů. Otevřený bude anatomický pavilon s prohlídkami morfologických sbírek. Návštěvníci se také dozví, co jsou barevné pšenice a jak se liší od pšenic klasických nebo jak se měnily vlastnosti půdy v čase. Děti i dospělí si pak budou moci zahrát na výživové poradce rostlin.

budově R vědci provedou návštěvníky krok za krokem 3D tiskem plastů a ukážou, jak tvořit vlastní modely.

budově Q se zájemci dozví, kolik času potřebují mikroorganismy k rozkladu různých druhů plastů nebo k vyčištění odpadní vody, kterou produkujeme. Vědci zároveň poradí, jak správně nakládat s odpady. Věnovat se budou také tématu proměny krajiny v čase nebo přiblíží, jak se v čase vyvíjí vodní tok.

Připraveny jsou také dílničky pro děti, promítání dokumentu Den na zázračné planetě nebo projížďky traktorem po areálu univerzity.

Podrobný program Noci vědců na MENDELU najdete na: mendelu.cz/noc-vedcu

Mapa stanovišť v areálu MENDELU: pdf