Mezigenerační prázdninová univerzita zavítala i na AF

19. 8. 2021
Společný program pro prarodiče a jejich vnoučata nabízí na Mendelově univerzitě v Brně Mezigenerační univerzita. Prázdninovou verzi organizátoři rozdělili na 3 tematická setkání v polovině srpna. Při druhé lekci, která se konala 18. 8., účastníci zavítali také na Agronomickou fakultu. Na Ústavu technologie potravin se zájemci seznámili s obecným postupem výroby sýrů a následně si zkusili svůj vlastní sýr vyrobit ve fakultním mlékařském poloprovozu.

„Zvolili jsme výrobu kysele sráženého sýra typu panýr. Je to velmi snadné na přípravu. Stačí zahřát mléko na požadovanou teplotu a přidat ocet nebo šťávu z citronů. Poté vznikne sraženina, která se přecedí přes sítko s plachetkou,“ popisuje Alena Saláková, která na Ústavu technologie potravin zajišťovala jednu část programu. „Sýr se dá konzumovat hned po odkapání. Někteří účastníci po výrobě říkali, že si ho doma určitě znovu udělají,“ říká.

Na fakultu přišlo celkem osm dvojic. Zájemce organizátoři rozdělili na dvě skupinky. Zatímco jedna vyráběla sýr v mini-mlékárně, pro druhou byla připravena přednáška v učebně. „Účastníci se dozvěděli obecný postup výroby sýrů a také, jaké druhy sýrů máme v obchodech. Vše probíhalo zábavnou formou, účastnící se zapojovali do diskuse,“ doplňuje Saláková.

Setkání hodnotí pozitivně. „Všichni byli skvělí, výsledné sýry se účastníkům moc povedly. Na závěr proběhlo senzorické hodnocení. Bohužel se nedalo určit, který sýr byl nejlepší, protože každý má v oblibě trochu něco jiného,“ dodává Saláková. Propojení výuky dětí a seniorů je podle ní skvělý nápad. Přesto má takové vzdělávání svá specifika. „Program musí být zajímavý pro obě generace, takže vždy musíte volit nějaký kompromis při přípravě činností a aktivit,“ říká.

Že se tentokrát program vydařil potvrzuje účastnice Jitka Zavadilová, která na fakultu přišla s vnučkou Matyldou. „Z kurzu jsme nadšené. Moc se nám líbilo, jak se propojila teorie s praxí. Dozvěděly jsme se spoustu nových věcí. Možná se s Matyldou zúčastníme dalších kurzů v budoucnu. Určitě to ale vřele doporučím svým kamarádkám,“ dodává Zavadilová.

Agronomická fakulta se zapojí do programu Mezigenerační univerzity také v nadcházejícím zimním a letním semestru. V plánu je například lekce o výrobě jogurtů nebo kurz zaměřený na kvalitu potravin.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Alena Saláková, Ph.D., e-mail: alena.salakova@mendelu.cz, Ústav technologie potravin (AF)