Efektivnější obhospodaření pole slibuje nový multifunkční dron, který navrhl absolvent AF

9. 8. 2021
Je jenom o něco větší než lidská dlaň. Podle potřeby ale dokáže nést termokameru, laserová čidla nebo třeba zařízení pro dálkové měření vzdálenosti. Nový multifunkční dron pro využití v zemědělství navrhl ve své diplomové práci Jan Frydrych z Agronomické fakulty MENDELU.

„Drony jsou běžně konstruovány pro jeden účel. Mají v sobě zabudovanou určitou techniku. Můj dron je ale navržený tak, aby dokázal svá příslušenství měnit. Díky tomu si zemědělec může zařízení kdykoli upravit podle aktuální potřeby,“ říká Frydrych.

Například dron s termokamerou by zemědělci mohli využít při sklizni nebo seči. „Při senoseči se ve vysoké trávě velmi často krčí srnčata. Dron může proletět celou plochu a zemědělci přesně ukázat, kde se zvířata nacházejí. Mohlo by se tak zachránit mnohem více mláďat,“ popisuje Frydrych. Dron s obyčejnou kamerou by zase mohl zemědělcům pomoci s hledáním efektivní trasy při pojezdu po poli. V návrhu Frydrych počítá s tím, že by dron získaná data posílal přímo do kabiny stroje, kde by řidič mohl sledovat záznamy na obrazovce před sebou.

Dron je vyrobený z recyklovaného plastu na 3D tiskárně. Frydrych zároveň navrhl také dokovací stanici, ve které by si bezpilotní letoun mohl měnit svá příslušenství a nabíjet se. „Víko stanice by tvořily solární panely. Baterie dronu by se tak mohla nabíjet pomocí fotovoltaických panelů. Samotná dokovací stanice by byla připevněna ke karoserii stroje, například traktoru, takže by zemědělec měl dron vždycky po ruce,“ dodává.

Využití 3D tisku přináší podle Frydrycha řadu výhod. „Pokud dojde k poškození dronu a zemědělec má přístup ke 3D tiskárně, může si relativně rychle poškozený díl znovu vyrobit. Do několika hodin si tak zvládne letoun sám opravit,“ říká.

Navržený dron ale zatím není plně funkční. K tomu, aby vyletěl spolu se zemědělskou technikou na pole, zbývá provést ještě řadu výpočtů. Doladit je potřeba také výsledný materiál pro tisk. Na projektu plánují dál pracovat výzkumníci z Ústavu techniky a automobilové dopravy AF.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Jan Frydrych, tel.: 720 305 280, e-mail: hfrydrych@seznam.cz, absolvent AF MENDELU

Více aktualit

Všechny aktuality