Bakalářský studijní program (titul Bc.), 3 roky studia, výběr ze 2 specializací

Cílem studia v programu Fytotechnika (FYTO) je připravit absolventy na řešení celé škály problematik v rostlinné prvovýrobě a službách. Studium je proto orientováno na přípravu absolventa, který je schopen řídit a usměrňovat pracovní postupy při pěstování kulturních rostlin v podnikové sféře. Skladba studijního plánu umožňuje uplatnění také ve státní správě, výzkumných institucích nebo profesních a zájmových organizacích. Hlavním obsahem studia je pochopení podstaty přírodních procesů s ohledem na trvale udržitelné hospodaření v krajině a současnou produkci bezpečných potravinových a krmivových zdrojů. Absolventi tohoto studijního programu jsou schopni mezioborového chápání souvislostí a odpovídajícími praktickými zkušenostmi jsou připraveni pro výkon řídících, provozních, technických, obchodních a administrativních činností. Mohou se realizovat také jako samostatní podnikatelé nebo odborní poradci.

• Specializace Fytotechnika
    • Absolvent specializace Fytotechnika bude mít komplexní přehled o přírodních půdně-klimatických faktorech limitujících rostlinnou produkci, opotřebných vstupech při pěstování kulturních rostlin (osivech, hnojivech, prostředcích na ochranu rostlin), požadavcích jednotlivých zemědělských plodin, a tím i specifikách jejich technologií pěstování, směřujících k získání dostatečného množství rostlinných produktů požadované kvality.

Absolvent specializace Fytotechnika:

• získá základní znalosti z oblasti biologie rostlin
      • nabude biologické, technické, ekologické a ekonomické dovednosti nezbytné pro praktické uplatnění moderních technologií pěstování zemědělských plodin
      • bude schopen vybrat vhodná osiva a sadbu, hnojiva a prostředky na ochranu rostlin pro pěstování jednotlivých druhů a odrůd kulturních plodin pro specifické využití produkce
      • bude schopen analyzovat a racionálně usměrňovat procesy ovlivňující růst a vývoj rostlin, jakož i tvorbu výnosu, za účelem dosažení kvalitní a rentabilní produkce
      • bude kompetentní k výběru mobilních energetických prostředků a další techniky potřebné k zajištění technologií pěstování a sklizně jednotlivých plodin
      • získá rozhodovací kompetence pro různé způsoby hospodaření na půdě v rámci agroekosystému při respektování požadavků na trvale udržitelné hospodaření
      • bude kompetentní pro řešení problémů spojených s ošetřením, skladováním a využitím rostlinných produktů (potravinářské, krmivářské, resp. technické)
      • získá profesní dovednosti ve využívání výpočetní techniky a informačních systémů k zefektivnění činností středního a vyššího managementu

Uplatnění absolventů je zejména v prvovýrobě pro řízení úseků pěstování rostlin a navazujících provozech, např. v zemědělském zásobování a nákupu nebo ve službách pro zemědělství, kde se uplatní na pozicích středního managementu. Uplatnění najdou absolventi programu také ve zpracovatelské sféře, zkušebnictví, výrobě a distribuci osiva, sadby, agrochemikálií a techniky nebo v profesních a zájmových organizacích, pojišťovnictví, poradenství, místní samosprávě i státní správě, kontrolních a inspekčních institucích.

Relevantní charakteristické profese

• Zemědělský poradce pro rostlinnou výrobu

Profilové předměty specializace Fytotechnika

Půdoznalství, Agrochemie a výživa rostlin, Genetika, Herbologie, Fytopatologie, Entomologie, Mechanizace rostlinné výroby.
  • Specializace Rostlinolékařství
    • Absolvent specializace Rostlinolékařství bude vybaven znalostmi ze všech hlavních oblastí péče o zdraví zemědělských plodin. Bude obeznámen se spektrem hospodářsky závažných a potenciálně nebezpečných původců chorob, škůdců, plevelů aabionóz u hlavních polních a zahradních plodina s jejich znaky, vlastnostmi, jakož i se způsoby, jimiž ovlivňují výnos a kvalitu produktů a jejich životnost. Absolvent bude schopen provádět determinaci původců chorob, škůdců a plevelů moderními diagnostickými metodami, bude schopen rozhodovat oúčelném a efektivním použití metod integrované ochrany rostlin a posuzovat problematiku zdraví rostlin z pohledu jejich vlivu na zdraví zvířat a lidí.

Absolvent specializace Rostlinolékařství:

• bude schopen provádět diagnostiku a determinaci patogenů, škůdců, plevelů a abionóz, včetně laboratorních metod
      • bude umět posoudit význam škodlivých organismů při pěstování hlavních polních a zahradních plodin
      • bude schopen využívat metody integrované ochrany vůči patogenům, škůdcům a plevelům

Díky získanému ucelenému souboru znalostí a praktických dovedností mají absolventi uplatnění zejména ve státní správě, institucích a zemědělských podnicích a službách, v podnicích zabývajících se vývojem a distribucí přípravků na ochranu rostlin.

Relevantní charakteristické profese

• Zemědělský poradce pro ochranu rostlin.

Profilové předměty specializace Rostlinolékařství

Obecná fytopatologie, Rostlinolékařská entomologie, Choroby polních plodin, Škůdci polních plodin, Diagnostické metody, Ochrana zahradních plodin, Abionózy, Fytofarmacie a aplikační technika, Ochrana životního prostředí v rostlinolékařství.

Garant programu: doc. Ing. Pavel Ryant, Ph.D.

• Předměty společné pro všechny specializace povinné a povinně volitelné
    • Agroekologie
    • Agrochemie a výživa rostlin
    • Agrometeorologie