Mottem letošní Noci vědců bylo "Šetrně k planetě"

27. 9. 2019
Celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje zájemce do inspirujícího prostředí vědy, proběhla v pátek 27.9.2019.

Mendelova univerzita nabídla návštěvníkům bohatý program téměř ve všech budovách v kampusu. Hlavní letošní téma, kterým je šetrný přístup k přírodě, je nám velice blízké, proto vědci z Agronomické fakulty popustili uzdu své akademické fantazii a přichystali malým i velkým návštěvníkům nápaditý, poučný a zábavný program na mnoha stanovištích.

Příchozí si mohli vyzkoušet například správné třídění odpadků, popelnicový slalom, ochutnali smažené rybí speciality, zdravé sušenky i bezlepkové uzeniny se sníženým obsahem soli. Zájemci konzultovali s odborníky škůdce a patogeny u rostlin, poradili se ohledně složení svého jídelníčku či zjistili svou tělesnou kondici. Zajímavá byla také prezentace různých vzorků půd se stanovenými počty mikroorganismů včetně názorné ukázky počtu kolonií nebo diskuze nad využitím konopí od technického až po medicinální. Nejmenší vědečtí nadšenci se mohli projet traktorem nebo si pochovat barevná kuřátka. A to není zdaleka vše, výčet aktivit byl opravdu dlouhý.

V České republice se Noc vědců koná už od roku 2005 a neustále se rozšiřuje do dalších měst. Chytré zábavě se meze nekladou a tak není divu, že získává na popularitě. Předchozí ročník Noci vědců proběhl 5. 10. 2018 na více než 30 místech České republiky. Zaznamenal rekordní návštěvnost 60 000 návštěvníků. Letos se akce připravovala na poli devatenácti univerzit, tří science center, ve více než dvaceti hvězdárnách a na mnoha dalších místech, která žijí vědou.

{FUNCTION[„po-modules-photogallery“](id=1507)}